Kupujeme náš první dům.. na kolech! :)

Tak konečně! Po zdlouhavém shánění, rozmýšlení a složitém procesu výběru auta jsme konečně našli toho pravého. Představujeme vám našeho Buráka! Je to Nissan Caravan z roku 2004 – na místní poměry je to relativně mladík. Dlouhé roky sloužil jako pracovní dodávka, až v loňském roce ho páreček Francouzů, od kterého jsme ho koupili, předělal na plnohodnotný obytný campervan. Uvnitř tak máme skvělou postel, kterou lze jednoduše složit na relativně pohodlné sezení u velkého stolu, se spoustou úložného prostoru. Výhodou je i funkčně řešená kuchyňka, ve které si můžeme vesele vyvářet i když venku zrovna padají trakaře nebo řádí cyklon. Je tam samozřejmě i spousta věcí, více či méně důležitých, které chceme dodělat/předělat. Čeká nás tak ještě spousta práce, než Burák bude podle našich představ. Ale už teď se na život v tomhle pojízdném domečku hrozně těšíme! Není nad to, probouzet se každý den na novém místě, které si pro své momentální bydlení sami vyberete. Výhledy přímo z postele jsou často opravdu dechberoucí. Zatím s naším novým členem rodiny nemáme moc fotek, ale slibujeme, že časem doplníme 🙂

 

Komu by se nechtělo vstávat při takovém východu Slunce? …

 

… třeba tomuhle lenochovi, kterému to podle výrazu způsobuje vyloženě fyzickou bolest! 😀

 

Níže jsem popsal, jak celý proces nákupu auta probíhal. Pokud se na Zéland nechystáte, nejspíš tuhle část můžete přeskočit. Pokud ano, věřím, že vám spousta informací níže bude nápomocných 🙂

Pokud vyrážíte cestovat po Zélandu delší dobu a nemáte v plánu sedět na jednom místě, auto je tu prakticky nutností. Pokud neřešíte peníze a nechcete mít žádné starosti, nejjednodušší variantou je si auto půjčit. Pro všechny ostatní je tu naše osobní zkušenost s koupí auta.

S Baru jsme zatím dva a chceme procestovat celou zemi. Potřebujeme někde “bydlet”, což znamená nejen spát, ale taky vařit, sedět, pracovat a mít do toho někde uložené všechny věci. Dopředu jsme prohledávali inzeráty, což ale bylo víceméně k ničemu. Stejně jako si na internetu nevyzkoušíte šaty, tak si neprohlédnete pořádně auto v reálu, což je dost podstatné.

Diesel nebo benzin? Spousta lidí doporučuje diesel, protože je levnější, zapomenou však ale dodat, že musíte platit “daň”, za větší znečišťování ovzduší. Nákladově to pak vychází velmi podobně. Diesel motor má delší životnost? Těžko říct, to už je zde spíše o štěstí, v jakém stavu jste auto koupili.

Self-containted? Self-contained auta jsou na Zélandu velkým tématem. Jsou to auta, která obdržela certifikaci, že jsou vpodstatě samostatnou obytnou jednotka – tedy mají vlastní dřez, pitnou i odpadní vodu, postel a dokonce i záchod. Takto certifikovaná auta mohou parkovat přes noc na vyznačených parkovištích/kempech, která jsou často zdarma. Často se setkávám s argumentem, že SC auta jsou zbytečně dražší a “nevyplatí” se to. Není to pravda. Dražší auto sice je, dráž ho ale následně prodáte. Navíc, možnosti bezplatného nocování v autě bez certifikace jsou hodně omezené. Náš kamarád, který koupil auto bez SC, si po 2 měsích SC sám na svoje náklady raději zřizuje, protože nemá téměř kde legálně spát. Osobně bych tu auto bez SC certifikace nekoupil.

 

Fáze 1: Vím co chci koupit – hledám auto:

V našem případě jsme hledali dodávku pro dva lidi, čím větší, tím lepší.

Kde jsme hledali?

  1. www.backpackerboard.co.nz
  2. www.trademe.co.nz
  3. www.shareacamper.co.nz
  4. Letáky po ochodech / letáky po hostelech
  5. Auckland – Backpackers Car Market

 

Fáze 2: Domluvení prohlídky + kontrola auta online

Prohlídku je ideální domluvit na dopolední hodiny, protože když se rozhodnete auto koupit, máte zaručeno, že bude otevřena pošta, kde se auto nechává přepsat. Stejně tak máte jistější, že vám ho nevyfoukne náhodou někdo před váma.

Ještě před prohlídkou si nechte zaslat SPZ, pokud není nikde vyfocená. Na základě registrační značky si totiž můžete ověřit spoustu zajímavých informací:

Není auto kradené?

http://www.police.govt.nz/stolenwanted/stolen-vehicles

Ověření, že vozidlo opravdu vlastní osoba, se kterou jednáte:

https://transact.nzta.govt.nz/transactions/ConfirmRegisteredPerson/entry

Není auto zatíženo nějákým dluhem / pohledávkou?

http://www.ppsr.govt.nz/cms/searching-the-ppsr/txtb4ubuy

Placený report auta:

Zde se dozvíte, jestli například auto nemělo stočené kilometry, kolik lidí auto vlastnilo před váma a jaká by mohla být jeho současná hodnota na trhu. Tato hodnota však nezohledňuje přestavbu a případnou SC certifikaci.

Některé informace jsou poskytnuty dokonce zdarma:

https://www.carjam.co.nz/

 

Fáze 3: Prohlídka auta

Nejdůležitější fází, na kterou je dobré se připravit a vědět, co je vše třeba zkontrolovat. Slyšel jsem příběh o týpkovi, který si koupil auto, a když chtěl vycouvat z parkoviště, nemohl, protože zjistil, že zpátečka nefunguje. Bad luck…

Esenciální dotazy, na které nezapomenout:

  1. Do kdy platí WOF? Pokud ji nemá, proč?
  2. Do kdy platí REGO
  3. Proč auto prodáváte?
  4. Byly s autem nějáké problémy nebo proběhly nějaké větší opravy? Zde si můžete být téměř jisti, že dostanete negativní odpověd!

WOF – Je obdoba české technické, pokud platnou kartičku máte, znamená to, že vaše auto je způsobilé k jízde na NZ silnicích. Pozor, nevypovídá to nic o technickém stavu a kvalitě motoru, to je vaše starost. Zkontrolují, jestli vám v nasledujícím roce neupadne kolo nebo jestli fungují světla. Jestli se vám ale v dalších 1000 km rozsype převodovka, je váš problém.

REGO – Své vozidlo musíte pravidelně registrovat !!! Doplnit!!!

Níže jsem sepsal checklist, který si můžete odškrtávat, abyste na něco nezapomněli. Cokoliv je špatně, případně nefunguje, může být buď důvod, proč auto nevzat nebo poslouží jako dobrý argument pro smlouvání. Přestože jsem tento seznam měl, zapomněl jsem například zkontrolovat topení. Bylo vedro a byl jsem nadšen, že auto má klimatizaci, která funguje skvěle. To, že teď pomalu přichází zima a nefunguje topení, jsme zjistili až další týden.

Technická část:

Exteriér

  • Rozdíly v laku
  • Rez
  • Prasklinky v oknech

Interiér

  • Klimatizace
  • Topení !!!
  • Rádio
  • Funkce bezpečnostních pásů
  • Šuplík u spolujezdce – že drží a lze ho zamykat
  • Sluneční stínítka
  • Stahovatelnost oken
  • Nabíjení z portů / auto zásuvky
  • Polohovatelnost zrcátek
  • Polohovatelnost sedadel
  • Podívat se pod koberečky (rez)
  • Správná funkce světel
  • Zamykání všech dveří

Motor

  • Zkontrolovat olej
  • Unikání kapalin v motoru

Testovací jízda:

  • Snadnost startování motoru
  • Držení volantu
    • Auto nezatáčí do stran
    • Auto se chová normálně
  • Test brzd
  • Test rychlé akcelerace
  • Test řazení nahoru / dolů
  • Test jízdy do kopce
  • Test ruční brzdy
  • Test zpátečky

Pokud se na první pohled všechno zdá být v pořádku a auto “jede”, můžete ho zkusit nechat prohlídnout mechanikem, který vám auto detailně zkontroluje a zprávu pošle mailem. Tahle služba stojí většinou 100-140$. Můžou to sice být “vyhozené” peníze, může vám to ale ještě větší vyhození peníze ušetřit. V reálu ale bohužel na takovouhle prohlídku nemusí být časový prostor, auto vám tak může vyfouknout někdo jiný…

Naše auto jsme chtěli nechat zkontrolovat odborníkem, bohužel ale byl pátek, pozdní odpoledne, a už se nám nepodařilo sehnat autoservis, kde by na nás měli čas. Díky tomu jsme ale dostali slevu 300$ – opět fajn argument na vyjednávání (naše nefunkční topení ale pravděpodobně bude stát ještě víc 😀 )

 

Fáze 4: Auto jsme vybrali – kupujeme!

Může se hodit, ale není povinné – nechat si podepsat od bývalého majitele “kupní smlouvu”, papír, na kterém bude uveden jako vlastník vozidla, že na autě nevisí žádný dluh a prodává vám ho za smluvenou částku. Takový papír se později může i nemusí hodit.

Platba: Ať už máte nebo nemáte zřízený NZ účet, pravděpodobně na něm nemáte dostatek peněz anebo prodávající nechce NZD dolary, protože odjíždí ze země. Jako nejlepší varianta se nám jevil převod peněz přes službu Transferwise. Poplatek minimální a pokud se dobře domluvíte, zaplatí ho prodávající 🙂 Přes tuhle službu tak můžete poslat peníze i přes svůj český účet.

Auto zaplacené, teď už jen přepsat vlastníka, což lze udělat na kterékoliv poště. U okénka vyplníte A4 papír, zaplatíte 10$ a auto je vaše.

Pokud jste se drželi návodu a nic nezanedbali, věřím, že bude dobře sloužit a na konci vašeho pobytu ho za stejnou cenu ,nebo dokonce ještě za víc, prodáte. V opačném případě přeju hodně štěstí s opravami 🙂

 

Fáze 5: Vybíráme pojištění 

Přestože povinné ručení na Zélandu není ze zákona povinné, základní pojištění by si měl každý zřídit. Pokud zaviníte nehodu drahého auta, nezbyde vám nic jiného, než obrovskou škodu zaplatit. Nepodaří se vám ani utéct, na letišti vás bohužel chytí.

Osobně jsem se rozmýšlel nad pojištěním od:

Trademe

AA insurance

Trademe se zdá být levnější, bohužel jsem ale nenašel dostatek dobrých referencí, tak jako pro AA. Proto jsme nakonec auto pojistili u nich.

Pojištění “Third party” vám zaručuje ochranu v případě způsobení nehody. Škodu na vašem autě vám nikdo neproplatí, můžete ale jezdit s klidnym pocitem.

Na zvážení je pak pojištění proti krádeži a vyhoření. Osobně si myslím, že vám tu auto nikdo neukradne a vyhořet by byla opravdu smůla, pokud ho nezapálíte úmyslně (což by v případě neopravitelné poruchy, mohl být zajímavý pojistný podvod, který ale samozřejmě nedoporučuji! :D)

Co se ale vyplatí a má velký smysl, je pojištění skel, které lze přikoupit právě pouze s krádeží a ohněm. Na silnicích lítá tolik kamínků, že je téměř jisté, že za rok budete sklo měnit. Pak se vám cena pojištění vrátí hodně rychle.

Za poslední zmínku stojí AA membership, který vám zaručuje pomocnou ruku v krizových situacích, ať jste kdekoliv:

Například:

  • Nedopatřením jste si zabouchli klíče uprostřed dýňového pole
  • Čekáte tak dlouho, až se vám rozsvítí hladové oko, až zjistíte, že ho vaše auto nemá a jste bez benzínu
  • Auto přestane uprostřed mostu jet a vy nevíte co dál

Ano i v těchto případech za vámi až 6x za rok rádi z AA přijedou a pomůžou situaci vyřešit. O to srandovnější je, že všechny ukázkové situace jsou reálné příběhy, které se staly.. 🙂

Teď už nezbývá, než popřát šťastnou cestu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *